Totalna improwizacja!
Nie dajmy się zwieść, że każdy nasz krok, czy ruch ciała powinien być częścią jakiegoś wyćwiczonego i przemyślanego wcześniej układu. To ty decydujesz!
Improwizacja w teatrze Roma |
Historia improwizacji w tańcu
Taniec towarzyszy człowiekowi od początku jego istnienia. Wszystkie podstawy, szablony i kroki zrodziły się z nieprzewidzianych i częściowo nie przygotowanych wcześniej momentów oraz impulsów. Najczęściej wywołanych pobudzającą nas muzyką, uniesieniami, prowokacyjną wizualizacją, czy przez zwyczajne, radosne chwile towarzyszące naszemu życiu.Kongo. Kobiety z dziećmi podczas improwizacji w jednej z afrykańskiej wiosek.
Improwizacja taneczna to proces twórczy, „ponieważ aby zaistniał taniec musi być jego twórca, który podejmuje określone działanie- tańczy. Efektem tego działania jest pewien stan rzeczy, przedmiot odznaczający się oryginalnością, przedstawiający jakąś wartość. Artysta-tancerz poprzez taniec opowiada nam o sobie, uzewnętrznia się, ukazuje również świat realny i to, czym on jest dla niego… Także obie fazy składające się na proces twórczy- przeżyciowa i realizacyjna-mają miejsce w tańcu.
Afryka, improwizacja mężczyzn |
Do dzisiaj wszystkie afrykańskie tańce wykonywane są z udziałem improwizacji. Dzikie ludy podczas rytuałów i obrzędów od wieków prezentowały swoje zdolności, wyrażając to, co w danej chwili odczuwali, lub obrazując mową ciała energię jaka im wtedy towarzyszyła.
Improwizacja taneczna odbywała się wszędzie, niezależnie od kierunku geograficznego.
Indianin, improwizacja pokazowa |
Współczesna improwizacja
Współcześnie improwizację możemy zaobserwować we wszystkich powstałych w XX i XXI wieku stylach tańca. Improwizacja zaskakuje dzisiaj na każdym kroku; można ją dostrzec na ulicach, w klubach tanecznych, podczas zabaw okolicznościowych, czy happeningu w centrum handlowym. Jeszcze częściej to improwizacja dopada nas w zwykłych, spontanicznych wyjściach do kluby, na dyskotekę lub miejscowy festyn. Obecnie możemy ją również obserwować wśród płatnych, klubowych i ulicznych bitew tancerzy breakdance'a. Każdy ruch, każde tupnięcie, żywe uniesienie, poruszanie biodrami, wymachiwanie rękoma oraz odchylanie głowy jest formą improwizacji, na bazie której powstawały i powstawać będą kolejne podstawy, szablony oraz kanony taneczne.
Dyskoteka w klubie nocnym |
Szymon Rams
Komentarze
Prześlij komentarz